Telewizor Sony KD-75X81K

Sony KD-75X81K – Opinie, cena, dane techniczne

Sony KD-75X81K to jeden z podstawowych telewizorów 75 cali Sony z aktualnego rocznika modelowego. Należy do serii Sony X81K i w sklepach może być dostępny również pod oznaczeniami Sony KD75X81KAEP oraz Sony KD75X81K. Odnznacza się bardzo dobrej jakości obrazem z intensywnymi kolorami oraz uznawanym za jeden z najlepszych systemem Smart TV – Google TV. Adresowany jest do użytkowników, którzy poszukują telewizora do codziennego oglądania programów telewizyjnych i seansów z platform strumieniowania wideo.

W tej prezentacji zawarte są najważniejsze informacje, w tym dane techniczne, funkcje, opinie i ceny tego modelu w sklepach.

niedostępny
Mediaexpert.pl
niedostępny
Euro.com.pl
niedostępny
Mediamarkt.pl

Specyfikacja Sony KD-75X81K

Poniższe zestawienie to zbiór najważniejszych informacji technicznych o telewizorze Sony KD75X81KAEP, które warto poznać przed jego wyborem:

Dane techniczne

Przekątna ekranu65 cali
Rozdzielczość3840 x 2160
PanelLCD z podświetleniem Direct LED, 50/60 Hz
Procesor4K HDR Procesor X1
HDRHDR10, Dolby Vision, HLG
Smart TVTak, Google TV
Klasa energetyczna tryb SDR / HDRF / G
Zużycie energii w kWh tryb SDR / HDR na 1000 h143 / 205
Wymiary bez podst. (szer. x wys. x gł.) 167,5 x 96,2 x 7,3 cm
Wymiary z podst. (szer. x wys. x gł.) (około)167,5 x 104,1 x 41,2 cm
Waga (bez podst. / z podst.)32,2 / 33,5 kg

Złącza

WiFiTak (802.11a/b/g/n/ac)
BluetoothTak
TunerDVB-T, DVB-T2 (HEVC), DVB-S, DVB-S2, DVB-C, analogowy
HDMI4 (standard 2.0)
USB2
Ethernet (LAN)Tak
Wyjście
optyczne
Tak
CI+Tak

Dźwięk

Moc
dźwięku
10 W + 10 W
Kanały2.0 CH
Dolby
Atmos
Tak

Funkcje SMART

Wbudowany ChromecastTak
Klonowanie ekranu urządzenia mobilnegoTak
Apple AirPlay, Apple HomeKitTak
Wideo rozmowyTak (wymagany zewnętrzny moduł BRAVIA CAM)
Nagrywanie USB, dysk twardyTak
Przeglądarka wwwTak

Jakość obrazu i dźwięku w Sony KD-75X81K

Obraz w Sony KD-75X81K odznacza się wysokim realizmem i intensywnymi kolorami. Jest to przede wszystkim zasługa zastosowania wydajnego układu 4K HDR Processor X1 oraz technologii Triluminos PRO, dzięki którym telewizor wyświetla ponad miliard żywych kolorów. Wysoki kontrast tworzy obraz o niezwykłym realizmie.

Prezentacja wyglądu obrazu 4K jaki może wyświetlić Sony KD-75X81K
Sony KD-75X81K wyświetla intensywny, szczegółowy obraz 4K

Procesor 4K HDR Processor X1 wzbogaca obraz 4K realistycznymi szczegółami i fakturami, nadając mu świetny wygląd. Procesor osłabia zakłócenia i poprawia widoczność detali z użyciem zaawansowanych algorytmów. Dzięki technologii 4K X-Reality PRO ze specjalną bazą danych jakość i szczegółowość bliską 4K osiągają nawet materiały o niższej rozdzielczości – 2K i HD. Większa wyrazistość obrazu zakodowanego w sygnale 4K sprawia, że obraz ma jakość zbliżoną do 4K oraz pełną, naturalną kolorystykę i kontrast.

Zdjęcie ukazujące detale 4K w architekturze uzyskane dzięki technologii 4K X-Reality PRO
Technologia 4K X-Reality PRO zapewnia jakość zbliżoną do 4K obrazów o niższej rozdzielczości źródłowej

Dzięki szerokiemu zakresowi barw i algorytmowi Triluminos PRO Sony KD-75X81K wykrywa kolory na podstawie nasycenia, odcienia i jasności zapewniając naturalne przejścia tonalne w każdym detalu. W rezultacie oglądane kolory wierniej oddają rzeczywistość. 

Porównanie obrazu z algorytmem Triluminos Pro oraz bez tej technologii
Dzięki Triluminos PRO kolory na ekranie Sony KD75X81K są żywsze i intensywniejsze w porównaniu z konwencjonalnym telewizorem

Technologia Motionflow XR zapewnia płynność i ostrość obrazu przy wyświetlaniu szybkich akcji. Jej działanie polega na generowaniu i wstawianiu dodatkowych obrazów między klatki oryginalnego materiału, z uwzględnieniem kluczowych elementów wizualnych na dostępnych klatkach. Ogranicza to efekt rozmycia obrazu poprawiając jego wygląd w dynamicznych scenach i podczas transmisji rozgrywek sportowych.

Logo Motionflow XR
Motionflow XR ogranicza efekt rozmycia obrazu w szybkich scenach

Sony KD-75X81K obsługuje popularne formaty HDR, w tym Dolby Vision, który zapewnia żywsze i bardziej autentyczne sceny. Dopełnieniem kinowych wrażeń jest obsługa systemu Dolby Atmos, który wypełnia pomieszczenie wszechogarniającym dźwiękiem przestrzennym.

Logo Dolby Vision i Dolby Atmos
Obsługa technologii Dolby Vision i Dolby Atmos zapewnia namiastkę kinowych wrażeń podczas oglądania filmów

Komfort użytkowania Sony KD75X81K poprawia technologia Ambient Optimization automatycznie dostosowując obraz i dźwięk do warunków panujących w pomieszczeniu.

Telewizor Sony KD-75X81K na ścianie, nad półką z lampą i ozdobami
Technologia Ambient Optimization zapewnia optymalne ustawienia parametrów obrazu i dźwięku do warunków panujących w pomieszczeniu

Typowy telewizor ma stałą jasność, która nie zależy ona od oświetlenia pokoju, przez co obraz bywa za jasny lub za ciemny. Sony KD-75X81K jest wyposażony w czujnik światła. Dostosowuje on jasność obrazu do warunków w pomieszczeniu: zwiększa ją w jasnych miejscach, a zmniejsza w ciemnych. W rezultacie obraz pozostaje dobrze widoczny w każdej sytuacji.

Prezentacja działania czujnika światła w telewizorze Sony KD75X81KAEP
Czujnik światła w Sony KD75X81KAEP zbiera informacje z otoczenia, dzięki którym telewizor automatycznie dostosowuje poziom jasności ekranu

Ograniczenia sprzętowe nie pozwalają Sony KD75X81KAEP obsłużyć gier wideo w jakości 4K przy 120 kl/s. W każdym innym przypadku ten model sprawdzi się jako ekran konsoli. Dzięki funkcji ALLM telewizor rozpozna podłączoną, uruchomioną konsolę i automatycznie przełączy się w tryb małego opóźnienia. Rezultat to płynniejsza gra i szybsze reakcje.

Podzielony ekran gry samochodowej z żółtym samochodem na zaśnieżonym torze. U góry obraz z wyłączonym trybem Gra, u dołu z włączonym
Funkcja ALLM automatycznie przełącza telewizor w tryb małego opóźnienia

Ten model jest polecany użytkownikom konsoli PlayStation 5. Funkcja Auto HDR Tone Mapping (automatyczne odwzorowywanie odcieni HDR) optymalizuje ustawienia HDR podczas początkowej konfiguracji konsoli PS5. Konsola PS5 automatycznie identyfikuje model telewizora i dobiera najlepsze ustawienie HDR. W rezultacie wszystkie kolory i istotne detale widoczne są w najjaśniejszych i najciemniejszych fragmentach kontrastowych scen.

Podzielony ekran gry ilustrujący optymalizację przez funkcję Auto HDR Tone Mapping (automatyczne odwzorowywanie odcieni HDR)
Automatyczne odwzorowywanie odcieni HDR zapewnia wyraźniejszy obraz w grach

Dzięki funkcji Auto Genere Picture Mode telewizor automatycznie przełącza się w tryb Gra, by przyspieszyć reakcje na zmiany sygnału wejściowego i dostosowuje tryb obrazu do gatunku gry. Z kolei gdy używamy podłączonej konsoli PS5 do oglądania filmu, włącza się tryb Standardowy, przetwarzający obraz w celu zwiększenia ekspresji. 

Dwa obrazy na ekranie, jeden z włączonym, a drugi z wyłączonym trybem Auto Genre Picture Mode. Pośrodku konsola PS5
Auto Genre Picture Mode automatycznie przełącza Sony KD-75X81K w tryb Gra

Sony KD-75X81K wyposażony jest w standardowy, dwukanałowy system głośników o łącznej mocy 20 W. Wbudowane głośniki X-Balanced Speaker odznaczają się czystym dźwiękiem, a wspomniany system Dolby Atmos zapewnia wirtualny efekt dźwięku przestrzennego w filmach.

Diagram pokazujący położenie głośnika X-Balanced Speaker w telewizorze Sony KD75X81K
Głośniki X-Balanced Speaker odznaczają się czystym i wyraźnym dźwiękiem

Na odbiór dźwięku mogą wpływać różne elementy wnętrza. Przykładowo: zasłony tłumią dźwięk, a przedmioty stojące przed telewizorem utrudniają emisję i pogarszają wrażenia przy słuchaniu. Dzięki funkcjom optymalizacji Sony KD75X81K wykrywa przedmioty i dostosowuje reprodukcję dźwięku do konkretnego wnętrza.

Grafika przedstawiająca osobę siedzącą na kanapie, oglądającą telewizję i uzyskującą optymalizację dźwięku, z wyróżnionymi falami dźwiękowymi
Funkcje optymalizacji w Sony KD75X81K

Telewizor oferuje również możliwość bezprzewodowego połączenia z głośnikami zewnętrznymi poprzez Bluetooth. Pozwala to na przykład na sparowanie słuchawek obsługujących technologię Bluetooth z tym telewizorem i oglądanie telewizji lub słuchaj muzyki z ulubionego miejsca bez zakłóceń.

Logo Bluetooth
Obsługa Bluetooth daje dodatkowe możliwości odtwarzania audio

Opinie o Sony KD-75X81K

Sony KD-75X81K to podstawowy telewizor LCD 4K 75 cali producenta Sony z aktualnego rocznika modelowego. I pomimo, że gamie modelowej umiejscowiony jest najniżej, to odznacza się bardzo dobrej jakości obrazem z żywymi, intensywnymi kolorami oraz oferowanymi możliwościami. Jego najniższe miejsce w hierarchii związane jest przede wszystkim z zastosowaniem matrycy o natywnej częstotliwości odświeżania 50/60 Hz. Z tego względu ten model przeznaczony jest przede wszystkim do codziennego oglądania programów telewizyjnych, filmów i seriali. Obsługa formatów Dolby Vision i Dolby Atmos dostarcza namiastkę kinowych wrażeń, a wydajny procesor i funkcje optymalizacji w porównaniu z konwencjonalnymi telewizorami zapewniają lepszą jakość obrazu niezależnie od warunków oświetlenia w pomieszczeniu. Zewnętrzny moduł BRAVIA CAM (sprzedawany oddzielnie) pozwala uzyskać większą intensywność wrażeń. Rozpoznaje, w której części pokoju i w jakiej odległości od telewizora znajduje się użytkownik, a następnie dobiera odpowiednie ustawienia obrazu i dźwięku. Dzięki BRAVIA CAM telewizor zapewnia też nowe, rozrywkowe możliwości, takie jak sterowanie gestami, czat wideo i wiele innych.

Grafika przedstawiająca osobę używającą sterowania ruchowego z wykorzystaniem modułu BRAVIA CAM do obsługi telewizora Sony KD-75X81K
Moduł BRAVIA CAM stwarza dodatkowe możliwości w zakresie optymalizacji obrazu i dźwięku, sterowania gestami, czy wykorzystania Sony KD-75X81K jako ekranu czatu wideo

Są to jedne z możliwości wykorzystania funkcji Smart TV. A te obsługiwane są przez uznawany za jeden z najlepszych systemów operacyjnych – Google TV (oparty na Android TV 10). System umożliwia dostęp do kilku tysięcy aplikacji, w tym najpopularniejszych serwisów strumieniowania wideo i muzyki, m.in. YouTube, Netflix, Viaplay, Player, Polsat Go, Amazon Prime Video, HBO Max, Canal+ online, Apple TV, Spotify i innych. Korzystanie z systemu ułatwia wyszukiwanie głosowe. W celu znalezienia konkretnych treści lub propozycji wystarczy nacisnąć przycisk wyszukiwania głosowego na pilocie i wypowiedzieć komendę z poszukiwanym tytułem lub propozycją np. „znajdź filmy akcji”.

Zbliżenie kobiety z pilotem obsługującej telewizor Sony KD75X81K głosem
Wyszukiwanie głosowe ułatwia obsługę systemu Smart TV i znajdywanie interesujących treści

Sony KD75X81KAEP umożliwia również bezprzewodowe przesyłanie widoku urządzenia mobilnego lub laptopa na ekran telewizora. Technologia Chromecast built-in pozwala przesyłać filmy, telewizję, zawartość aplikacji, gry itp. prosto na ekran z urządzeń z systemem Android. Z kolei wsparcie dla Apple AirPlay umożliwia przesyłanie do telewizora obrazu i dźwięku z takich urządzeń, jak iPhone, iPad czy Mac.

Zdjęcie przedstawiające telewizor Sony KD75X81KAEP ze smartfonem strumieniującym obraz na ekran
Wbudowany Chromecast oraz zgodność z Apple AirPlay umożliwiają strumieniowanie obrazu na ekran telewizora zarówno z urządzeń z systemem Android, jak i urządzeń Apple

Sony KD75X81K odznacza się minimalistyczną konstrukcją. Wyjątkowo smukła ramka sprawia, że uwaga w naturalny sposób skupia się na obrazie, a nie jego otoczeniu. Uniwersalna podstawa ma dwa ustawienia: standardowe, przy którym uwaga skupia się na obrazie, i wąskie, pozwalające umieścić telewizor na mniejszej półce.

Zdjęcie ustawianej na dwa sposoby podstawy Sony KD-75X81K
Regulowana podstawa umożliwia umieszczenie telewizora na wąskiej półce

Poznaj opinie innych osób, które kupiły Sony KD-75X81K i podzieliły się swoimi spostrzeżeniami z użytkowania tego telewizora. W tym celu przeczytaj komentarze pod produktem w największych sklepach z elektroniką w Polsce:

Cena Sony KD-75X81K – gdzie kupić najtaniej?

Cena telewizora Sony KD-75X81K wynosi 8499 zł. Ten telewizor w sklepach może występować również pod oznaczeniami: Sony KD75X81K oraz Sony KD75X81KAEP.

Poniższe zestawienie zawiera aktualne ceny tego modelu Sony w poszczególnych sklepach z elektroniką w Polsce. Sprawdź obowiązujące online promocje i rabaty. Ten telewizor możesz zamówić z dostawą od 0 zł pod wskazany adres lub do wybranego punktu odbioru na terenie całej Polski:

Telewizor możesz również kupić na raty 0%. Sprawdź cenę, szczegółowe warunki, w tym wysokość rat oraz gdzie i jak kupić telewizor na raty.

Historia cen

Poniższe zestawienie to historia zmian ceny telewizora Sony KD75X81KAEP 75″ LED w ciągu ostatniego roku (lub od momentu monitorowania, jeśli produkt dostępny jest krócej w sprzedaży). Porównanie aktualnej ceny z najwyższą i najniższą oraz dat ostatnich zmian może pomóc w ocenie, czy to odpowiedni moment na dokonanie zakupu. Wysokość ceny może ulegać zmianie w zależności od okresowych promocji oferowanych przez sklep lub producenta, popytu, wyprzedaży stanów magazynowych a także zjawisk ekonomicznych (np. inflacja).

Historia zmian cen Telewizor SONY KD-75X81KAEP 75" LED 4K Google TV Dolby Atmos Dolby Vision HDMI 2.1 DVB-T2-HEVC-H.265

Statystyki

Aktualna cena - 31 sierpnia 2023
Najwyższa cena 7999,00 zł 4 października 2022
Najniższa cena 5499,00 zł 27 marca 2023
Monitorowane od 26 września 2022

Ostatnie zmiany ceny

5999,00 zł 21 lipca 2023
6499,00 zł 15 lipca 2023
5999,00 zł 14 lipca 2023
5799,00 zł 12 maja 2023
6499,00 zł 26 kwietnia 2023

Alert cenowy

Poniższy alert cenowy to darmowe narzędzie dla użytkowników, dla których aktualna cena Sony KD-75X81K jest za wysoka. Pozwala ustawić powiadomienie o spadku ceny telewizora do ustalonej kwoty. Powiadomienie zostanie wysłane tylko w przypadku, gdy produkt osiągnie ustalony próg cenowy.

Ustaw darmowe powiadomienie o spadku ceny
Ustaw powiadomienie dla Telewizor SONY KD-75X81KAEP 75" LED 4K Google TV Dolby Atmos Dolby Vision HDMI 2.1 DVB-T2-HEVC-H.265 - 0,00 zł

Sprawdź i porównaj pozostałe telewizory Sony z aktualnego rocznika modelowego oraz inne najpopularniejsze telewizory 75 cali aktualnie dostępne w sklepach.

Pytania i odpowiedzi o Sony KD75X81KAEP

Poniższe FAQ to streszczone w krótkich odpowiedziach najważniejsze informacje o telewizorze Sony KD75X81KAEP z tej prezentacji modelu. Jeśli poszukujesz odpowiedzi na pytanie, którego nie znalazłeś na poniższej liście prześlij je nam lub zadaj w komentarzu poniżej.

Jaka jakość obrazu w Sony KD-75X81K?

Telewizor charakteryzuje się bardzo dobrej jakości obrazem dzięki zastosowaniu wydajnego procesora obrazu 4K HDR Processor X1, który przy użyciu zaawansowanych algorytmów osłabia zakłócenia oraz poprawia widoczność detali. Posiada również funkcję interpolacji obrazów o niższej rozdzielczości do jakości zbliżonej 4K. Z kolei dzięki technologii Triluminos PRO reprodukuje kolory w ponad miliardzie odcieni i wyświetla detale z naturalnymi przejściami tonalnymi. Obsługuje system Dolby Vision. Pomimo niższej natywnej częstotliwości odświeżania technologia Motionflow XR zapewnia zachowanie płynności i ostrości obrazu w dynamicznych scenach. Wbudowany czujnik światła automatycznie reguluje jasność w zależności od zmieniających się warunków oświetlenia w pomieszczeniu.

Jaka cena Sony KD-75X81KAEP?

Cena producenta wynosi 8499 zł. Może się ona różnić w zależności od oferowanych okresowo obniżek i promocji, dlatego porównanie aktualnych cen tego modelu Sony w elektromarketach w Polsce oraz historia zmian cen i alert cenowy dostępne są w sekcji Cena – gdzie kupić najtaniej?

Jakie wymiary ma Sony KD75X81K?

Ten model Sony o przekątnej ekranu 75 cali (189 cm) ma 167,5 cm szerokości, 96,2 cm wysokości i 7,3 cm głębokości bez podstawy.

Jaka matryca w Sony KD75X81KAEP?

Matryca LCD z podświetleniem Direct LED, rozdzielczość 3840 x 2160 px

Sony KD75X81K ile Hz?

Sprzętowa częstotliwość odświeżania w tym modelu Sony wynosi 50/60 Hz. Telewizor posiada technologię Motionflow XR optymalizującą ruch w dynamicznych scenach, dzięki czemu jest on widoczny i wyraźny.

Jaka jakość dźwięku w Sony KD-75X81K?

Telewizor posiada standardowy dwukanałowy system audio o mocy 20W. Wyposażony jest w głośniki X-Balanced Speaker dostarczające dobrej jakości czysty i wyraźny dźwięk. Ponadto zastosowanie systemu Dolby Atmos zapewni kinowe wrażenia podczas seansów filmowych.

Jakie funkcje Smart TV posiada Sony KD75X81K?

Google TV zapewnia dostęp do największej liczby serwisów streamingowych, w tym Netflix, YouTube, HBO GO, Apple TV, Player, Ipla. Umożliwia wyszukiwanie za pomocą głosu. Ponadto telewizor umożliwia klonowanie zawartości smartfona na ekran telewizora (Chromecast). Współpracuje z technologiami AirPlay i Apple HomeKit. Zastosowanie zewnętrznego modułu BRAVIA CAM (sprzedawany oddzielnie) umożliwia prowadzenie rozmów wideo, sterowanie gestami, oraz daje dodatkowe możliwości wykorzystania w aplikacjach.

Ile prądu zużywa Sony KD75X81KAEP?

Ten telewizor posiada klasę efektywności energetycznej F w trybie SDR i G w trybie HDR. Zużywa 143 kWh energii elektrycznej w SDR i 205 kWh w trybie HDR na każde 1000 godzin działania.

Gdzie kupić Sony KD-75X81K?

Listę elektromarketów, gdzie możesz kupić ten telewizor sprawdzisz w sekcji Cena – gdzie kupić najtaniej?

Kliknij, aby ocenić od 1 do 5
[Głosów: 0 Ocena: 0]
Be the first to comment

Dodaj komentarz

Icon Polecane
Ukryj
Icon Obniżki cen TV
Ukryj