Telewizory OLED – Porównaj przed zakupem – Ranking

Jeśli zastanawiasz się jaki telewizor OLED wybrać dla siebie skorzystaj z poniższego zestawienia telewizorów OLED aktualnie dostępnych w sklepach w Polsce. Ma ono charakter rankingu, a przy ustalaniu kolejności bierzemy pod uwagę jakość obrazu, specyfikacje techniczne, funkcje oraz ceny. Wszystkie te informacje przedstawiamy w skondensowanej formie, co pozwala na szybkie porównanie poszczególnych modeli. Wśród nich znajdują się telewizory OLED o najpopularniejszych przekątnych ekranu: 55 cali i 65 cali, a także pozostałe ich warianty.

Najlepsze telewizory OLED – ranking i porównanie

Telewizory OLED charakteryzują się najlepszą jakością obrazu, której nie są w stanie dorównać telewizory LCD z nawet coraz bardziej zaawansowanym podświetleniem LED. Samoświecące, niezależne piksele przekładają się na obraz wyróżniający się doskonałą paletą barw, a przede wszystkim idealną czernią, a co za tym idzie nieskończonym kontrastem i szczegółowością. Dzięki niskiej emisji niebieskiego światła są również bezpieczniejsze dla oczu. Istotną ich wadą może być jednak wysoka cena, dlatego ją również uwzględniliśmy przy ustalaniu listy najlepszych telewizorów OLED:

MiejsceModelPodsumowanie
1.LG OLED C1Najlepszy telewizor OLED w stosunku jakości do ceny
2.Sony OLED A90JNajlepszy telewizor OLED z najjaśniejszym ekranem
3.LG OLED G1Najlepszy telewizor OLED producenta LG
4.Panasonic JZ1500Najlepszy wybór telewizora OLED Panasonic
5.Sony OLED A80JNajlepszy telewizor OLED z Google TV
6.LG OLED B1Najtańszy telewizor OLED z odświeżaniem 100/120 Hz
7.Philips OLED806/12Telewizor OLED z systemem Ambilight
8.Philips OLED706/12Telewizor OLED z Ambilight w konkurencyjnej cenie
9.LG OLED A1Najtańszy telewizor OLED

W rankingu telewizorów OLED dominują produkty LG. Wynika to z faktu, że LG jest wiodącym producentem paneli OLED na świecie, w które zaopatruje również innych producentów telewizorów oraz posiada największą gamę modeli telewizorów OLED w swojej ofercie. Największy konkurent LG – Samsung wciąż nie zdecydował się na wprowadzenie modeli z panelami OLED do swojej oferty zastępując je telewizorami z technologią QLED, która jednak nie opiera się na organicznych diodach LED, a są to po prostu panele LCD z podświetleniem LED. Poniższej prezentujemy najważniejsze informacje o każdym telewizorze OLED z rankingu:

Telewizory OLED LG C1

Telewizor OLED LG C1

Podstawowe dane techniczne

MatrycaOLED
Odświeżanie100 / 120 Hz
Rozdzielczość4K
Formaty HDRHDR10, Dolby Vision, HLG
Procesor α9 Gen4 AI
Dźwięk2.2 40 W
Standard HDMI2 x 2.1, 2 x 2.0
TunerDVB-T2/T, DVB-C, DVB-S2
System operacyjnywebOS 6.0
Rozmiary ekranu48 cali – LG OLED48C11LB
55 cali – LG OLED55C11LB – zobacz
65 cali – LG OLED65C11LB – zobacz
77 cali – LG OLED77C11LB
83 cale – LG OLED83C11LB

Jakość obrazu i dźwięku

Najlepszy telewizor OLED na rok 2021 / 2022 biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny to model LG OLED z serii C1. Ten telewizor OLED w sklepach dostępny jest z ekranami o popularnych przekątnych 55 cali i 65 cali, a także 48 cali, 77 cali oraz 83 cale. Badania niezależnej agencji inspekcji, testowania i certyfikacji produktów Intertek potwierdzają dokładną reprodukcję barw w panelach LG OLED, a co za tym idzie wierne odwzorowanie oryginalnego obrazu na ekranie telewizora. A z panelem w tym modelu idealnie współpracuje procesor α9 czwartej generacji, który jest najbardziej zaawansowaną jednostką spośród wszystkich procesorów stosowanych w telewizorach LG 4K z aktualnego rocznika modelowego. Udoskonalony algorytm głębokiego uczenia w czasie rzeczywistym analizuje obraz i optymalizuje jego jakość. Usuwa szumy i efektywniej skaluje obrazy o niższej rozdzielczości do jakości zbliżonej 4K. LG AI Picture Pro wykrywa i niezależnie przetwarza poszczególne obiekty w obrazie zwiększając w efekcie wrażenie przestrzeni i głębi sceny. Jej działanie przedstawia poniższe wideo:

Do optymalizacji obrazu w dynamicznych scenach i transmisjach sportowych telewizor wykorzystuje funkcję OLED Motion Pro, a w filmach i innych treściach HDR wykorzystywane są technologie HDR10 Pro i Dolby Vision IQ. Z kolei tryb Filmmaker Mode pozwala zmienić parametry dla uzyskania studyjnej jakości obrazu. Ten telewizor OLED idealnie sprawdzi się również jako ekran konsoli do gier. Jest oficjalnie rekomendowanym modelem do konsoli Xbox Series X. Wyposażony jest w dwa złącza HDMI w standardzie 2.1 z obsługą VRR, ALLM i eARC. Przydatna funkcja Game Optimizer pozwala kontrolować parametry obrazu, korzystać z gotowych ustawień w zależności od gatunku gry: FPS, fabularnej lub strategicznej czasu rzeczywistego, a także tworzyć własne. Telewizor posiada również certyfikaty i obsługę technologii NVIDIA G-SYNC i AMD FreeSync pozwalających uzyskać płynniejszy obraz w grach bez opóźnień i efektu przycinania. Nie bez znaczenia dla każdego użytkownika powinien pozostawać fakt niskiego poziomu emisji niebieskiego światła i braku efektu migotania potwierdzone certyfikatami laboratoriów TÜV Rheinland oraz Underwriters Laboratories. W codziennym użytkowaniu przekłada się to na komfortowe, dłuższe korzystanie z telewizora bez uczucia zmęczonych oczu. Telewizory OLED LG z serii C1 wyposażone są w system dźwięku 2.2 o łącznej mocy 40 W. Funkcja AI Sound Pro miksuje dźwięk do wirtualnego dźwięku przestrzennego 5.1.2. Można go wzmocnić również poprzez bezprzewodowe podłączenie głośników zewnętrznych przez Bluetooth. W filmach obsługuje system Dolby Atmos.

Funkcje

Telewizor OLED LG C1 to również doskonały Smart TV z inteligentną technologią LG ThinQ AI. Obsługuje asystentów Amazon Alexa i Asystenta Google. Pozwala głosowo sterować urządzeniami inteligentnego domu. System  operacyjny webOS, który w tym modelu został zaktualizowany do wersji 6.0 umożliwia dostęp do ogromnej liczby aplikacji telewizyjnych, w tym najpopularniejszych serwisów streamingowych. Przyjazny interfejs ułatwia poruszanie się pomiędzy aplikacjami i odnajdywanie ciekawych treści, również poprzez rekomendacje dopasowane do upodobań. Przydatną funkcjonalnością może okazać się klonowanie ekranu smartfona na ekran telewizora w pełnej jakości. Zgodność z Apple AirPlay 2 oraz Apple HomeKit pozwoli na korzystanie z tych technologii użytkownikom urządzeń Apple. Nawiązanie szybkiego połączenia telefonu z telewizorem ułatwia pilot Magic Tap, który posiada również system wskazywania oraz dedykowane przyciski do najpopularniejszych aplikacji.

Ceny

Ten telewizor OLED to najlepszy wybór biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny. A aktualne ceny LG OLED C1 w poszczególnych wariantach przekątnej ekranu przedstawiają się następująco:

Telewizory OLED Sony A90J

Telewizor OLED Sony A90J

Podstawowe dane techniczne

MatrycaOLED
Odświeżanie100 / 120 Hz
Rozdzielczość4K
Formaty HDRHDR10, Dolby Vision, HLG
Procesor Cognitive Processor XR
Dźwięk2.2 60 W
Standard HDMI2 x 2.1, 2 x 2.0
TunerDVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2
System operacyjnyGoogle TV
Rozmiary ekranu55 cali – Sony OLED XR-55A90J – zobacz
65 cali – Sony OLED XR-65A90J – zobacz
83 cali – Sony OLED XR-83A90J

Jakość obrazu i dźwięku

Jeśli przy wyborze telewizora OLED cena ma dla Ciebie mniejsze znaczenie możesz rozważyć zakup Sony OLED A90J. Ten flagowy OLED Sony na rok 2021 / 2022 dostępny jest w trzech rozmiarach ekranu: 55 cali, 65 cali i 83 cale. Wyposażony jest w najlepszy i najjaśniejszy panel OLED spośród wszystkich, jakie Sony w swoich modelach stosowało do tej pory. Wyświetlacz tworzy doskonały duet z rewolucyjnym układem Cognitive Procesor XR. Ten wydajny procesor sterowany jest inteligencją poznawczą będącą czymś więcej niż sztuczna inteligencja. Inżynierowie Sony przy jego projektowaniu wykorzystali wiedzę o ludzkim wzroku i słuchu. W efekcie jednostka przetwarza obrazy w sposób podobny do tego, jak robi to ludzki mózg. W czasie rzeczywistym kompleksowo analizuje nawet setki tysięcy elementów obrazu pod kątem m.in: kolorystyki, nasycenia, wektora ruchu, przepustowości i optymalizuje te z nich, na których skupia się nasz wzrok. W efekcie obrazy wyświetlane na ekranie odznaczają się wysokim poziomem realizmu i są po prostu perfekcyjne. Ponadto procesor posiada zdolność skalowania obrazów o niższej rozdzielczości do jakości 4K. Obsługuje system Dolby Vision, a oglądanie filmów zgodnie z zamierzeniem twórcy umożliwiają tryby Netflix Calibrated Mode oraz IMAX Enhanced. Dzięki czujnikowi światła i automatycznej regulacji krzywej tonalnej obraz pozostaje doskonały niezależnie od zmieniających się warunków oświetlenia w otoczeniu. Podobnie jak dźwięk, który dzięki funkcji interpolacji dźwięku przestrzennego oraz Acoustic Auto Calibration brzmi świetnie będąc dostosowanym do warunków pomieszczenia (telewizor wykrywa miejsce, w którym znajduje się widz oraz przedmioty mogące zakłócić odbiór dźwięku). Działanie inteligencji poznawczej zostało częściowo przedstawione na tym wideo:

Telewizor OLED Sony A90J wyposażony jest w system audio 2.2 o łącznej mocy 60 W z technologią XR Sound Position. Dwa mocne siłowniki umieszczone za ekranem tworzą efekt „przemieszczania się” dźwięku z obrazem. Uzupełnieniem systemu są umieszczone po bokach subwoofery emitujące mocny bas. Cały system przekłada się na realistyczny, prawdziwie wciągający filmowy dźwięk z naturalnymi i wyraźnymi dialogami. Można go oczywiście uzupełnić głośnikami zewnętrznymi, również podłączając je bezprzewodowo poprzez Bluetooth. Telewizor obsługuje Dolby Atmos. Ten telewizor OLED idealnie sprawdzi się również jako ekran konsoli do gier. Złącza HDMI w standardzie 2.1 i specjalny tryb Gra umożliwiają płynną rozgrywkę w gry 4K przy płynności 120 FPS bez opóźnień. Ten model jest oficjalnie rekomendowany przez Sony do konsoli PlayStation 5.

Funkcje

Sony OLED A90J to również doskonały Smart TV obsługiwany przez uznawany za jeden z najlepszych systemów operacyjnych Google TV. Zapewnia on dostęp do ponad 7000 aplikacji i setek tysięcy filmów i programów telewizyjnych z różnych serwisów steramingowych uporządkowanych tematycznie i podzielonych na gatunki. Aby wyszukać odpowiedni dla siebie wystarczy wywołać asystenta słowami: „OK Google” i poprosić o znalezienie ulubionego tytułu. Poleceń głosowych można używać nie tylko do sterowania funkcjami telewizora, ale również połączonymi urządzeniami inteligentnego domu. Przydatną funkcjonalnością jest wbudowany Chromecast, który umożliwia bezprzewodowe przesyłanie filmów, programów telewizyjnych, zdjęć i aplikacji z telefonu bezpośrednio na ekran telewizora w pełnej jakości. Współpracuje z Apple AirPlay i Apple HomeKit. Telewizor odznacza się minimalistyczną i smukłą konstrukcją. W zestawie znajduje się inteligentny pilot z podświetlanymi przyciskami wykończony szczotkowanym aluminium.

Ceny

Ten telewizor OLED to zdecydowanie jeden z najlepszych modeli dostępnych na rynku w roku modelowym 2021 /2022. Jego największą wadą jest wysoka cena. Aktualne ceny tv OLED Sony A90J w poszczególnych wariantach przekątnej ekranu prezentowane są w poniższym zestawieniu:

Telewizory OLED LG G1

Telewizor OLED LG G1

Podstawowe dane techniczne

MatrycaOLED
Odświeżanie100 / 120 Hz
Rozdzielczość4K
Formaty HDRHDR10, Dolby Vision, HLG
Procesor α9 Gen4 AI
Dźwięk4.2 60 W
Standard HDMI2 x 2.1, 2 x 2.0
TunerDVB-T2/T, DVB-C, DVB-S2
System operacyjnywebOS 6.0
Rozmiary ekranu55 cali – LG OLED55G13LA – zobacz
65 cali – LG OLED65G13LA – zobacz
77 cali – LG OLED77G13LA

Jakość obrazu i funkcje

Alternatywą dla zaprezentowanego wyżej Sony OLED A90J może być telewizor OLED LG G1. Ten model to z kolei flagowy OLED 4K producenta LG na rok modelowy 2021/22. W sklepach dostępny jest w wariantach popularnych przekątnych ekranu: 55 cali, 65 cali oraz 77 cali. Odznacza się minimalistyczną, niesamowicie smukłą konstrukcją (jego grubość wynosi zaledwie 2,3 cm) i przeznaczony jest przede wszystkim do montażu na ścianie. W zestawie z telewizorem znajduje się dopasowany, chowany w obudowie uchwyt ścienny. Po zamontowaniu telewizor idealnie przylega do ściany na której prezentuje się jak prawdziwe dzieło sztuki. Podstawa, jako opcja, sprzedawana jest oddzielnie. Od zajmującego pierwsze miejsce w naszym rankingu telewizorów OLED modelu LG OLED C1, technicznie G1 różni się panelem OLED, który został wykonany w technologii OLED Evo. Zastosowanie nowej warstwy i silniejszego materiału emisyjnego pozwoliło osiągnąć większą luminację, co przekłada się na jaśniejszy i żywszy obraz. Różnica w jasności ekranu pokazana została na poniższym zdjęciu:

Różnica w jasności ekranu pomiędzkystandardowym ekranem OLED a ekranem wykonanym w technologii OLED Evo
fot. LG

Ten ekran również uzyskał certyfikaty potwierdzające spełnienie z nawiązką norm emisji niebieskiego światła i brak efektu migotania. Kolejna różnica to system audio 4.2 o większej łącznej mocy 60 W. Z kolei procesor obrazu oraz technologie jego optymalizacji w treściach HDR i grach są takie same, jak w LG OLED C1. Żadnych różnic nie znajdziemy także w funkach Smart TV, które obsługiwane są przez ten sam system operacyjny webOS w wersji 6.0. 

Ceny

Jak na flagowy telewizor OLED przystało ten model jest najdroższy spośród wszystkich OLED-ów producenta LG. Kupując go można jednak skorzystać z cyklicznych promocji. Szczegóły na stronie sklepu. Aktualne ceny tv OLED LG G1 w poszczególnych wariantach przekątnej ekranu przedstawiają się następująco:

Telewizor OLED Panasonic JZ1500

Telewizor OLED Panasonic JZ1500

Podstawowe dane techniczne

MatrycaOLED
Odświeżanie100 / 120 Hz
Rozdzielczość4K
Formaty HDRHDR10, HDR10+ adaptacyjny, Dolby Vision IQ, HLG
Procesor HCX Pro AI
Dźwięk2.1 50 W
Standard HDMI2 x 2.1, 2 x 2.0
TunerDVB-T, T2, DVB-S2, DVB-C
System operacyjnymy Home Screen 6.0
Rozmiary ekranu55 cali – Panasonic TX-55JZ1500E
65 cali – Panasonic TX-65JZ1500E

Jakość obrazu i funkcje

Panasonic JZ1500 to, nie uwzględniając modelu JZ2000 różniącego się przede wszystkim bardziej zaawansowanym zintegrowanym systemem głośników, najlepszy telewizor 4K OLED Panasonic na rok modelowy 2021/22. W Polsce ten model dostępny jest w dwóch wariantach przekątnej ekranu: 55 cali i 65 cali. Wyróżnia się nowym, jaśniejszym panelem Master HDR OLED Proffesional Edition oraz najbardziej zaawansowanym procesorem obrazu stworzonym przez Panasonic – HCX Pro AI. Ta wydajna jednostka w czasie rzeczywistym analizuje obraz i optymalizuje go pod kątem wierności kolorów, wyrazistości i kontrastu, co w połączeniu z ewolucyjnym panelem OLED zapewnia najlepsze wrażenia wizualne. Telewizor obsługuje wszystkie popularne formaty HDR w tym HDR10, nowy adaptacyjny format HDR10+, HLG i Dolby Vision IQ. Ten telewizor OLED to również doskonały ekran do gier wideo. Złącza HDMI w nowym standardzie 2.1 z obsługą HFR i VRR a także technologia AMD FreeSync Premium zapewniają szybką i płynną rozgrywkę również w gry 4K na konsolach nowej generacji. Panasonic JZ1500 posiada wbudowany system audio 2.1 o łącznej mocy 50W, w tym głośnik niskotonowy. Obsługa systemu Dolby Atmos zapewnia realistyczne, kinowe wrażenia dźwiękowe. Funkcje smart TV dostępne są przez system operacyjny my Home Screen w nowej wersji 6.0. Umożliwia on korzystanie z najpopularniejszych serwisów strumieniowania wideo (Netflix, YouTube, Amazon Prime Video) oraz komunikację i sterowanie głosowe (Amazon Alexa i Asystent Google). Trzeba jednak przyznać, że pod względem funkcji smart TV i obsługiwanych aplikacji telewizory OLED innych producentów oferują więcej możliwości. 

Ceny

Cena telewizora OLED Panasonic JZ1500 jest odpowiednia, jak na (prawie) sztandarowy produkt marki. Jednak jeśli wysokość ceny (i/lub oferowane możliwości smart TV) przy wyborze nowego telewizora mają kluczowe znaczenie to ten model z pewnością nie będzie pierwszym wyborem. A ceny dla poszczególnych rozmiarów telewizora Panasonic JZ1500 prezentowane są w poniższym zestawieniu:

Telewizory OLED Sony A80J

Telewizor OLED Sony A80J

Podstawowe dane techniczne

MatrycaOLED
Odświeżanie100 / 120 Hz
Rozdzielczość4K
Formaty HDRHDR10, Dolby Vision, HLG
Procesor Cognitive Processor XR
Dźwięk2.1 30 W
Standard HDMI2 x 2.1, 2 x 2.0
TunerDVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2
System operacyjnyGoogle TV
Rozmiary ekranu55 cali – Sony OLED XR-55A80J – zobacz
65 cali – Sony OLED XR-65A80J
77 cali – Sony OLED XR-77A80J

Jakość obrazu i funkcje

Kolejne miejsce w rankingu telewizorów OLED zajmuje Sony OLED A80J. Jest to budżetowa wersja opisanego wyżej modelu Sony A90J na rok modelowy 2021/22. Dostępny jest w trzech rozmiarach ekranu o przekątnej 55 cali, 65 cali oraz 77 cali. Wyposażony jest w technologię XR OLED Contrast odznaczającą się stuprocentowym odwzorowaniem kolorów, czystą czernią i tym samym nieskończonym kontrastem oraz wysokim poziomem jasności. Sony A90J posiada tę samą technologię, ale z dopiskiem „Pro”, co w praktyce oznacza jeszcze wyższą luminację. Oprócz zastosowanej matrycy technicznie Sony A80J od droższego odpowiednika różni się systemem audio, którego łączna moc w tym modelu wynosi 30 W. Żadnych różnic nie znajdziemy za to w zastosowanych technologiach optymalizacji dźwięku i obrazu w filmach i grach. Obrazy w obu modelach przetwarzane są przez ten sam, niezwykle wydajny i doskonały układ Cognitive Procesor XR. Sony A90J również oferuje najwyższą jakość obrazu w grach i jest oficjalnie rekomendowany do konsoli PlayStation 5. Ponadto tym, co może przekonać do wyboru Sony A80J spośród telewizorów OLED wszystkich producentów, jest system Smart TV, który w tym przypadku obsługiwany jest przez uznawany za jeden z najlepszych systemów operacyjnych – Google TV. Filmy i programy skatalogowane są w nim tematycznie i podzielone na gatunki bez konieczności osobnego wyszukiwania w aplikacjach serwisów streamingowych, których subskrypcję posiadamy. Wbudowany Chromecast umożliwia bezprzewodowe połączenie i przesyłanie widoku smartfona na ekran telewizora. Współpraca z Apple AirPlay oraz Apple HomeKit umożliwia korzystanie z tych technologii użytkownikom urządzeń Apple. Poza wyżej opisanymi różnicami „budżetowość” Sony A80J wynika również z systemu sterowania głosowego i dołączonego pilota. W tym modelu nie jest dostępne sterowanie głosowe poprzez wywołanie asystenta słowami „OK Google”, a wyszukiwanie głosowe możliwe jest tylko z użyciem dołączonego standardowego pilota głosowego poprzez naciśnięcie przycisku mikrofonu.

Ceny

Ten model to najtańszy telewizor OLED spośród wszystkich modeli OLED Sony z rocznika 2021/22. Aktualne ceny Sony A80J dla poszczególnych przekątnych ekranu przedstawiają się następująco:

LG OLED B1

Telewizor LG OLED B1

Podstawowe dane techniczne

MatrycaOLED
Odświeżanie100 / 120 Hz
Rozdzielczość4K
Formaty HDRHDR10, Dolby Vision, HLG
Procesor α7 Gen4 AI
Dźwięk2.2 40 W
Standard HDMI2 x 2.1, 2 x 2.0
TunerDVB-T2/T, DVB-C, DVB-S2
System operacyjnywebOS 6.0
Rozmiary ekranu55 cali – LG OLED55B13LA – zobacz
65 cali – LG OLED65B13LA – zobacz
77 cali – LG OLED77B13LA

Jakość obrazu i funkcje

LG OLED B1 to najtańszy telewizor OLED producenta LG na rok modelowy 2021/22 z odświeżaniem 100/120 Hz. Od zajmującego pierwsze miejsce w rankingu telewizorów OLED modelu LG OLED C1 technicznie różni się układem przetwarzania obrazu. Zastosowany w tym modelu procesor α7 Gen4 AI jest nieco mniej wydajny niż α9, a funkcje AI Picture i AI Sound pozbawione są dopisku „Pro”. Pomimo tego również posiada funkcję inteligentnego upscalingu treści o niższej rozdzielczości do jakości zbliżonej 4K i posiada tę samą matrycę OLED, która odznacza się nieskończonym kontrastem i świetnie odwzorowuje kolory. Dodatkowe systemy i tryby optymalizacji obrazu w treściach HDR i grach w tym modelu pozostają takie same. Wysoka częstotliwość odświeżania oraz złącza HDMI w standardzie 2.1 z obsługą VRR, ALLM i eARC pozwalają również zamienić ten telewizor OLED w ekran konsoli do gier nowej generacji. Żadnych różnic nie znajdziemy również w systemie audio oraz funkcjach Smart TV. Ten model obsługiwany jest przez system operacyjny Tizen w najnowszej wersji 6.0 z technologią LG ThinQ AI oraz interfejsem na pełnym ekranie. Oferuje również możliwość bezprzewodowego połączenia i przesyłania treści ze smartfona oraz współpracuje z technologią Apple AirPlay i Apple HomeKit. W zestawie z LG OLED B1 znajdziemy ten sam pilot Magic z systemem wskazywania.

Ceny

Drugą z dwóch istotnych różnic w porównaniu z wyżej pozycjonowanym LG OLED C1 jest cena, która czyni ten model najtańszym telewizorem OLED z odświeżaniem 100/120 Hz. Aktualne ceny telewizora LG OLED B1 dla poszczególnych przekątnych ekranu zawarte są w poniższym zestawieniu:

Philips OLED806/12

Telewizor Philips OLED806/12

Podstawowe dane techniczne

MatrycaOLED
Odświeżanie100 / 120 Hz
Rozdzielczość4K
Formaty HDRHDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLG
Procesor P5 AI Perfect Picture
Dźwięk2.1 50 W
Standard HDMI2 x 2.1, 2 x 2.0
TunerDVB-T/T2/T2-HD/C/S/S2
System operacyjnyAndroid TV
System AmbilightCzterostronny
Rozmiary ekranu48 cali – Philips 48OLED806/12
55 cali – Philips 55OLED806/12 – zobacz
65 cali – Philips 65OLED806/12

Jakość obrazu i funkcje

Philips OLED806/12 to najlepszy model ze standardowej linii telewizorów OLED Philips na rok modelowy 2021/22. Ulepszony procesor P5 AI Perfect Picture w czasie rzeczywistym optymalizuje obraz dla ukazania szczegółów i naturalnego odwzorowania kolorów. Obsługuje popularne formaty HDR, w tym HDR10+ i Dolby Atmos. Wyposażony jest w złącze HDMI w standardzie 2.1 umożliwiające obsługę gier 4K przy 120 kl./s., a profil HGiG oraz technologia AMD FreeSync optymalizują obraz w grach. W tym telewizorze OLED zastosowano 2.1-kanałowy system audio o łącznej mocy 50 W. Technologia DTS Play-Fi pozwala uzyskać rzeczywisty dźwięk przestrzenny poprzez bezprzewodowe połączenie z głośnikami zewnętrznymi. Obsługuje system Dolby Atmos (dla głośników wewnętrznych oraz poprzez złącze HDMI eARC). Funkcje Smart TV obsługiwane są przez system operacyjny Android TV. Nie jest to co prawda nowa platforma Google TV (jak w telewizorach Sony), jednak będzie otrzymywała aktualizacje w przyszłości. Umożliwia dostęp do najpopularniejszych serwisów strumieniowania wideo i muzyki, głosowe sterowanie funkcjami telewizora (Amazon Alexa i Asystent Google z dniem premiery w Polsce), a wbudowany Chromecast pozwala na klonowanie ekranu smartfona. Philips nie porozumiał się z Apple w sprawie zastosowania technologii Apple AirPlay i nie jest ona dostępna w tym modelu. Tym, co wyróżnia ten telewizor OLED spośród innych jest system Ambilight czterostronny, czyli zintegrowane w tylnej obudowie diody LED emitujące za telewizorem poświatę w kolorach dopasowujących się do wyświetlanej na ekranie sceny.

Ceny

To właśnie system Ambilight dający piękny efekt może zachęcać do zakupu tego modelu. Cena nie jest atutem Philips OLED806/12 przy brakach w specyfikacji w porównaniu z konkurencyjnymi modelami. Poniższe zestawienie to aktualne ceny tego telewizora OLED w zależności od przekątnej ekranu:

Philips OLED706/12

Telewizor Philips OLED706/12

Podstawowe dane techniczne

MatrycaOLED
Odświeżanie100 / 120 Hz
Rozdzielczość4K
Formaty HDRHDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLG
Procesor P5 AI Perfect Picture
Dźwięk2.1 50 W
Standard HDMI2 x 2.1, 2 x 2.0
TunerDVB-T/T2/T2-HD/C/S/S2
System operacyjnyAndroid TV
System AmbilightTrzystronny
Rozmiary ekranu55 cali – Philips 55OLED706/12
65 cali – Philips 65OLED706/12

Jakość obrazu i funkcje

Philips OLED706/12 to technicznie bliźniaczy model do prezentowanego powyżej Philips OLED806/12. Najważniejsza różnica dotyczy zintegrowanego systemu Ambilight, który w tym modelu prezentuje ograniczony efekt, bo jest trzystronny. Oznacza to, że w tym przypadku inteligentne diody LED zostały zintegrowane w trzech krawędziach obudowy: górnej i bocznych. Różnica pomiędzy oboma modelami dotyczy również stopy podstawy, które w Philips OLED706/12 mają stożkowy kształt. Jednak najważniejsze elementy specyfikacji technicznej pozostają takie samy. Ten model wyposażony jest więc w ten sam panel OLED i ten sam procesor P5 AI Perfect Picture z tymi samymi funkcjami optymalizacji obrazu w filmach i grach. Ten model również wyposażony jest w złącze HDMI w nowym standardzie 2.1. Żadnych różnic nie znajdziemy również w specyfikacji dotyczącej systemu audio oraz oferowanych funkcji smart TV, które obsługiwane są przez system operacyjny Android TV. W przeciwieństwie do Philips OLED806/12 ten model w Polsce dostępny jest w sprzedaży tylko w dwóch wariantach przekątnych ekranu: 55 cali i 65 cali.

Ceny

Jeśli planujemy korzystać Philips OLED706/12 ustawionego na podstawie, albo zamierzamy okazjonalnie korzystać z systemu Ambilight lub nie korzystać z niego w ogóle warto rozważyć wybór tego telewizora. Różnica w cenie w porównaniu z modelem wyżej może wynieść nawet około dwa tysiące złotych. A aktualne ceny telewizora Philips OLED706/12 w każdym wariancie przekątnej ekranu są następujące:

LG OLED A1

Telewizor OLED LG A1

Podstawowe dane techniczne

MatrycaOLED
Odświeżanie50 / 60 Hz
Rozdzielczość4K
Formaty HDRHDR10, Dolby Vision, HLG
Procesor α7 Gen4 AI
Dźwięk2.0 20 W
Standard HDMI3 x 2.0
TunerDVB-T2/T, DVB-C, DVB-S2
System operacyjnywebOS 6.0
Rozmiary ekranu48 cali – LG OLED48A13LA
55 cali – LG OLED55A13LA – zobacz
65 cali – LG OLED65A13LA – zobacz
77 cali – LG OLED77A13LA

Jakość obrazu i funkcje

Telewizor OLED LG A1 to kolejna propozycja producenta LG za którego wyborem przemawia przede wszystkim cena. Od prezentowanego wyżej w rankingu telewizorów OLED modelu LG OLED B1 odróżnia się przede wszystkim mniejszą częstotliwością odświeżania – 50/60 Hz i co za tym idzie ograniczonymi możliwościami sprzętowymi. Telewizor nie posiada więc złącz HDMI w standardzie 2.1 i nie obsłuży gier w jakości 4K przy 120 FPS. Kolejna różnica dotyczy systemu audio, który w telewizorze LG OLED A1 występuje w standardowej, dwukanałowej wersji o łącznej mocy 20 W. Podobnie jednak, jak w modelu wyżej można go wzmocnić podłączając głośniki zewnętrzne również poprzez bluetooth. Telewizor obsługuje również system Dolby Atmos oraz posiada inteligentną kontrolę dźwięku AI Sound, która optymalizuje dźwięk dla uzyskania efektu przestrzennego. Wynika to z zastosowania tego samego procesora α7 4 generacji. W tym modelu dostępna jest więc ta sama technologia optymalizacji obrazu z wykorzystaniem algorytmów głębokiego uczenia, a ponadto obsługa tych samych formatów HDR, w tym HDR10 Pro i Dolby Vision IQ, który inteligentnie dostosowuje parametry obrazu do rodzaju materiału oraz warunków oświetlenia panujących w otoczeniu. Żadnych różnic nie znajdziemy również w funkcjonalnościach Smart TV. W tym telewizorze OLED obsługiwane są one przez system operacyjny webOS w wersji 6.0 z inteligentną technologią LG ThinQ umożliwiającą głosową komunikację, a ponadto głosowe sterowanie urządzeniami inteligentnego domu. System oferuje dostęp do ogromnej liczby aplikacji tv, w tym aplikacji najpopularniejszych serwisów strumieniowania wideo i muzyki. Umożliwia również bezprzewodowe przesyłanie widoku smartfona na ekran telewizora. Obsługuje przy tym technologie Apple AirPlay oraz Apple HomeKit. W zestawie z tym tv OLED znajduje się pilot z funkcją Magic Tap oraz systemem wskazywania ułatwiającym nawigację po menu ustawień telewizora oraz webOS.

Ceny

Za wyborem tego modelu przemawia jego niska cena. Jeśli więc nie planujemy wykorzystywać ekranu do obsługi gier na konsolach nowej generacji, a chcemy korzystać z wysokiej jakości obrazu w technologii OLED warto rozważyć zakup tego modelu. Poniższe zestawienie zawiera aktualne ceny telewizora OLED LG A1 dla poszczególnych przekątnych ekranu:

Zalety i wady telewizorów OLED

Decydując się dzisiaj na zakup nowego telewizora stajemy tak na prawdę przed wyborem pomiędzy telewizorem LCD z podświetleniem LED lub telewizorem OLED. Wokół tej drugiej technologii w ostatnich latach narosło wiele mitów, które mają podłoże w niezbyt udanym jej starcie na początku poprzedniej dekady. Jednak od tego czasu technologia OLED mocno ewoluowała, a producentom udało się wyeliminować większość jej wad. Kwestie związane z samo wypalającymi się pikselami są przeszłością, a żywotność paneli OLED nie różni się już od żywotności matryc LED.

Dzisiaj więc można powiedzieć że technologia OLED to rewolucja i przyszłość rynku telewizorów. Poniżej w kilku punktach zebraliśmy najważniejsze zalety i wady telewizorów OLED.

Zalety technologii OLED:

  • głębia czerni – diody organiczne w panelach OLED odmiennie od telewizorów LCD nie potrzebują osobnego podświetlenia i mogą działać niezależnie od siebie. Kiedy więc na ekranie ma być wyświetlony kolor czarny diody po prostu nie zapalają się. Dla wyeliminowania tego problemu w telewizorach LCD producenci stosują różne typy podświetlenia, jednak żaden nie jest w stanie uzyskać tak czystej czerni bez przejaśnień, smug i szarych tonów, jak w telewizorach OLED. Głębia czerni determinuje kolejną zaletę telewizorów OLED jaką jest:
  • wysoki kontrast i nasycenie barw – intensywna czerń przekłada się na kontrast innych kolorów, które również zyskują na intensywności. Dzięki temu ekran pięknie oddaje kolory a kontrast przekłada się na niesamowitą szczegółowość obrazu, co jest niewątpliwie najbardziej pożądaną cechą przy zakupie nowego telewizora,
  • komfort dla oczu – poziomy emisji niebieskiego światła z nawiązką spełniające międzynarodowe normy i brak efektu migotania w praktyce pozwalają na dłuższe korzystanie bez uczucia zmęczonych oczu,
  • kąty widzenia – telewizory OLED odznaczają się największymi kątami widzenia, co utrzymuje komfort oglądania obrazów niezależnie od umiejscowienia widza względem ekranu telewizora i wzmacnia wrażenie przestrzenności,
  • czas rekacji – w telewizorach OLED wynosi on około 0,01 milisekundy, co jest świetnym wynikiem w porównaniu z czasem od 2 do nawet kilkunastu milisekund w ekranach LCD. Ma to znaczenie dla jakości obrazu w dynamicznych scenach w filmach, czy podczas transmisji rozgrywek sportowych.

Wady telewizorów OLED:

  • czystość bieli – w wielu modelach OLED poziom odbioru bieli jest niższy niż w telewizorach LCD. Dla rozwiązania tego problemu niektórzy producenci w swoich panelach stosują cztery, zamiast trzech subpikseli, z których czwarty odpowiada właśnie za kolor biały. Ewolucyjne technologie z zastosowaniem nowej warstwy i silniejszego materiału emisyjnego pozwalają uzyskać większą luminację, jak w modelach LG OLED G1 i Sony A90J,
  • cena – największą wadą telewizorów OLED jest cena, jaką trzeba zapłacić za ich zakup. To niewątpliwie najdroższa technologia i tylko najbardziej zaawansowane telewizory LCD z podświetleniem LED cenowo porównywalne są z telewizorami OLED.

Telewizory OLED – pytania i odpowiedzi

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje o telewizorach OLED streszczone w krótkich odpowiedziach. Jeżeli masz inne pytania o telewizory OLED na które nie znalazłeś odpowiedzi poniżej – prześlij je nam lub umieść w komentarzu. Postaramy się znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Czym jest technologia OLED?

Technologia OLED to organiczne diody LED, które świecą samoczynnie, niezależnie od siebie i nie potrzebują dodatkowego źródła światła, jak ma to miejsce w przypadku technologii LCD. Obraz wyświetlany z jej wykorzystaniem odznacza się najlepszą głębią czerni, a telewizory minimalistyczną i smukłą konstrukcją.

Jaki jest najlepszy telewizor OLED?

To, który telewizor OLED będzie najlepszym wyborem zależy każdorazowo od preferencji kupującego dotyczących m.in. jakości obrazu, dostępnych funkcji i ceny. Aby wybrać odpowiedni model dla siebie skorzystaj z naszego zestawienia telewizorów OLED.

Jaka jest różnica pomiędzy OLED a QLED?

QLED nie jest rodzajem technologii OLED. Jest to po prostu nazwa marketingowa linii telewizorów LCD z podświetleniem LED.

Kliknij, aby ocenić od 1 do 5
[Głosów: 2 Ocena: 5]
Be the first to comment

Dodaj komentarz

Icon Polecane
Ukryj

Okazje cenowe online. Również inne rozmiary ekranu.
Icon Obniżki cen TV
Ukryj